İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Temmuz ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti
Temmuz ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti
Kartal Belediyesi Kreşlerinde Ön Kayıtlar alınmaya başlandı
Kartal Belediyesi Kreşlerinde Ön Kayıtlar alınmaya başlandı
Yazı Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 14:11 Bu yazı 2105 kez okundu
 
Eşekle Gelen Aydınlık
Gözde Sarıcan
gozde.sarican@hotmail.com
 
 

UNESCO’nun verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. Durum günümüzde böyle olsa da 1940’lar Ürgüp’ünde, en büyük tutkusu kitaplar olan biri vardı. Maltepe Üniversitesi’nin bahçesinde ve Kartal Meydanı’nda heykelleri bulunan Mustafa Güzelgöz (1921-2005) namıdiğer Eşekli Kütüphaneci.

 

Mustafa Güzelgöz tek odalı Ürgüp Kütüphanesi’ne memur olarak atanınca, çocuklar için kitap özetleme ve yazı yarışmaları düzenleyip derece alanları ödüllendirdi. Bağışlarla 22 bin kitaba ulaştı. Kaymakamla birlikte katıldığı heyet gezilerinde, halkın, heyette bulunan doktor, öğretmen gibi meslek adamlarına gösterdiği saygıyı; kendisine göstermediğini fark etti. Bir anda işine, mesleğine ve köylülere bakışı değişti.

 

O dönem doğru düzgün taşıt yok, yollar bozuk, kütüphaneye gelen yok. “Madem onlar kütüphaneye gelmiyor, ben kütüphaneyi onlara götürürüm” gayesiyle iki sandık yaptırdı, 200 kitabı koydu içine, eşeğiyle düştü yollara. Tam 36 köye kitap taşıdı bu şekilde. On beş gün sonra ödünç verdiği kitapları almak, yenilerini vermek için gidiyordu.

 

“Küçük büyük, kadın erkek herkesi okutacağım” diye kendini paraladı. Kitaplığa radyo alınca daha fazla erkek gelmeye başladı. Kadınların da kitaplığa gelmelerini sağlamak adına dikiş makineleri aldırdı, halı tezgahları kurdu, beşikler koydu. Göz önüne de dikiş, nakış, moda, yemek yapımı ve çocuk bakımı ile ilgili kitapları koydu. Ürgüp’te kitaba ilginin artmasıyla kız kaçırma ve kan davaları azaldı.

 

Ürgüp Kütüphanesi’nde işler yoluna girince öteki köylere de kitaplıklar açtırdı. Oralardaki ahır veya müştemilata çevrilen halkodalarını kitaplığa çevirdi. Kütüphaneleri eğitim merkezi haline dönüştürmek için bunların yanına bir de spor teşkilatı kurdu. Ürgüp’te ilk folklor oyunlarını, bando çalışmalarını, sinema gösterimini ve fotoğrafçılık çalışmalarını gerçekleştirdi. Köylerde kooperatifler kurdu, şarap fabrikasının açılmasına öncülük etti. Dernek kurup Ürgüp Müzesi’ni yaptırdı. Nihayetinde bölge kalkınma önderi seçildi.

 

Kendi ülkesinde hak ettiği değeri göremese de, Amerikan Barış Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen ve 77 ülkenin katıldığı yarışmada eğitime yaptığı katkılardan dolayı “Gönüllü Hizmet Şampiyonluk Ödülü” kazandı.

 

Derken Bakanlığa bir şikayet gitti; faili meçhul, “Mustafa Güzelgöz başka işlerle uğraşıp asıl işini aksatıyor” diye. Müfettişin olumsuz raporu sonrasında Güzelgöz bunca yıllık emeğine karşı, bu haksızlığı gururuna yediremedi, emekliliğini istedi. Biri çıkar da “yapma, gitme” der umuduyla bekledi, çıt çıkmadı. Değer bilmeyen rütbeliler neyse ki ardından jübileyi eksik etmedi.

 

Bir insanı değiştirirsen dünya değişir. Mustafa Güzelgöz bu amaç uğrunda didindi durdu. “Elimin altındaki kitapları ışık topları gibi, karanlığın, hem de karanlıkçıların üstüne fırlatıp atasım geliyor” diyen Güzelgöz, içinden geçenleri en büyük yoldaşı eşeğinin adıyla bizlere söyledi aslında “YÜKSEL”.

 
Etiketler: Eşekle, Gelen, Aydınlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı