İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 17:59 Bu haber 2354 kez okundu
 
TGS: 10 Ocak anlamını yitirdi
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan TGS, gazetecilerin baskılar nedeniyle kamusal görevlerini yapamadığını, halkın da haber alma hakkından mahrum bırakıldığını ve 91 gazetecinin cezaevinde olduğunu kaydetti.
- Haberi
TGS: 10 Ocak anlamını yitirdi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Gazetecilerin 10 Ocak’a işsizlik cenderesinde girdiği belirtilen açıklamada, “Tüm sektörler içinde işsizlik oranının en yüksek olduğu medya sektöründe her dört gazeteciden biri işsiz. Sektördeki daralma ve kapanmalar işsizlik oranlarını arttırmaya devam ediyor. Sendikamızın kayıtlarına göre sadece 2019 yılında Hürriyet gazetesinden 46, BJK TV’den 40, Olay TV ve Olay FM’den 35, Star ve Güneş gazetelerinden 50 gazeteci işsiz bırakıldı” denildi. 
125 yerel gazetenin Basın İlân Kurumu'nun dayatmaları yüzünden başka bir kurum ile birleşmek veya kapanmak zorunda kaldığı, 40 yerel televizyonun artan maliyetleri karşılayamaz durumda olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar denildi. “Bu kapanmalar nedeniyle Anadolu'da üç bin gazeteci işsiz kaldı. Gazetecilik ve İletişim fakültelerinden her yıl mezun olan binlerce gençten ancak yüzde 5’i medya sektöründe iş bulabilir durumda.” 
91 GAZETECİ CEZAEVİNDE 
İktidar tarafından yok edilen basın özgürlüğü nedeniyle toplumun haber alma hakkından mahrum edildiğine işaret eden TGS, “Şu anda 91 gazeteci habercilik faaliyetinden dolayı cezaevlerinde bulunuyor. Gazeteciler hemen her gün adliye koridorlarında yaptıkları haberleri savunmak zorunda kalıyor. 2019 yılında 
250 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Yargılanan gazeteciler 133 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 140 bin TL para cezası aldı. 30 gazeteci hakkında yeni soruşturma başlatıldı. Yerel medyada çalışan 10 gazeteci sokak ortasında sopalı, silahlı saldırıya uğradı” verilerini paylaştı.    
‘ÇALIŞMA KOŞULLARI GERİ GİTTİ’ 
İşsizliğin, güvencesiz çalışmanın, yargılamaların, tutuklulukların yaygın olduğu medya sektöründe gazetecilerin de kamusal görevlerini yerine getiremediğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gazetecilerin yasal bir çalışma düzenine kavuştukları 10 Ocak’ın bayram ilân edilmesinin üzerinden 59 yıl geçti ancak çalışma koşulları geriye gitti. Basın İş Kanunu’nda gazetecileri koruyan maddeler teker teker ortadan kaldırıldı. Son olarak Anayasa Mahkemesi’nin yüzde 5’lik gecikme faizini kaldırması ile 10 Ocak anlamını yitirdi. Bu günü yeniden; çalışabilen, tutuklu olmayan, güvencesi olan gazeteciler günü yapabilmek için daha fazla mücadele ve daha fazla dayanışmaya ihtiyaç var. 10 Ocak 1961’de Çalışan Gazeteciler Günü'nü mümkün kılan Türkiye Gazeteciler Sendikası, gelecek 10 Ocakları da bayram hâline getirmeye kararlıdır.

 

Kaynak: (/NET-HABER-AJANS) - NET HABER AJANS Editör: Fevzi Işık
Etiketler: TGS:, 10, Ocak, anlamını, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı