İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Maltepe'de trafo patladı
Maltepe'de trafo patladı
Cami yangını; kaza mı, sabotaj mı ?
Cami yangını; kaza mı, sabotaj mı ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İstanbul  ve Silivri'de deprem
İstanbul ve Silivri'de deprem
Öğrencilerin güvenliği, Kartal Zabıtasına emanet
Öğrencilerin güvenliği, Kartal Zabıtasına emanet
Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 00:16 Bu haber 2481 kez okundu
 
SOKAK, Sokaktan ayaklanıyor.
10, yıl Kuruluşunu kutlayan Sokak Kültür Derneği adına konuşma yapan Ali Kemal İpek ; Kahvaltı etkinliğine katkı sunan tüm dost ve yoldaşlarına teşekkür etti.
- Haberi
SOKAK, Sokaktan ayaklanıyor.

Önümüzdeki süreci değerlendirerek yeni yerinde Dayanışma ile Özgürlük mücadelesini dahada yükselteceklerinBugüne kadar olduğu gibi antidemokratik tüm haksiklıkların karşısında olacaklarını söyledi.Geniş katılım ve destek Sokak Kültür Derneğinin ne kadar gerekli ve doğru işlere imza atığınıngöstergesidir. Buda bize azim ve heyacan vermektedir. dedi katılımcılara teşekkür etti

Neden Sokak ?
Sanayi devriminden önce kentler, Soyluların yaşadığı yerlerdi, kırlar ve civar yerler ise yoksullarındı. Sanayi devrimi olduğunda içinde dev fabrikaların ve bu fabrikaların hemen yanı başında derme çatma işçi barakalarının olduğu büyük kentler kuruldu.

Ve sokaklarda. İnsanlar için fabrikalar ve ev arasında geçen yaşamının belki tek nefes aldığı yer oldu sokaklar. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, öğrencilerin, çocukların yani bizim görece serbest kalabildiğimiz sokaklar ayrıca kendimize ait sorunları konuşabildiğimiz yegâne yerler oldu. Sadece konuşabildiğimiz değil örgütlenebildiğimiz dahası düşüncelerimizi eyleme dönüştürebildiğimiz yerler oldu sokaklar. Mesai saatinde işyerine daha sonra evlere hapsolduğumuzda sadece sokaklarda serbest kalabildik. Sadece sokakta sesimizi duyurabildik. Bütün büyük kavgaları, işçi eylemlerini, direnişleri sokakta gerçekleştirdik. Bütün barikatları sokakta kurduk. Gerçeği sadece sokakta söze ve eyleme dönüştürebildik. Sokakta kazandık sokakta yenildik. İnsanlarımız sokakta öldürüldü, sokakta yaşlandık, sokaklarda haykırdık. Sokak bizim, kitlelerin gözü, kulağı, aklı, yüreği oldu. Paylaşmamızın mekânları hep sokaktı. Villalarımız, tatil sitelerimiz yok ama sokaklarımız var. Ve biliyoruz ki bütün güzelliklere ancak bir sokaktan gidilebilinir.

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: SOKAK,, Sokaktan, ayaklanıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı