İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 18:08 Bu haber 1342 kez okundu
 
''SOKAK'' Sokakta Kahvaltı ile Kaldığı yerden devam dedi
8 mart 2010 tarihinde resmen kuruldu. Uzun süre Maltepe Beşçeşmelerde Faaliyetlerini yürüten Dernek, Bugünde Beşçeşmelerde Yeni Yerinde Geniş Katılım ile Sokak Kahvaltısı düzenledi. Dernek'' Özgürlük Sokaktadır '' Sloganı ile Mücadeleye Aynı İnanç ve Kararlıkla devam etmeye başladı.
- Haberi
''SOKAK''  Sokakta Kahvaltı ile Kaldığı yerden devam dedi

Sokak kültür sanat merkezi, ilk fikir sürecinden itibaren bugüne kadar tüm çalışmalarını;düşünce ve emekleriylekatkı sunmak isteyen herkesin ortak katılımı ile oluşturdu.

Tamamen gönüllülük temelinde çalışmasıyla,emeği ile oluşturulan SKSM kuruluş sürecinden bu yana oluşturanlara ve kuruculara güzel deneyimler yaşatıyor.

Adeta bir “DKÖ (demokratik kitle örgütü) nün nasıl olması gerektiği konusunda örnekler sunuyor..

..

 

Neden Sokak ?
Sanayi devriminden önce kentler, Soyluların yaşadığı yerlerdi, kırlar ve civar yerler ise yoksullarındı. Sanayi devrimi olduğunda içinde dev fabrikaların ve bu fabrikaların hemen yanı başında derme çatma işçi barakalarının olduğu büyük kentler kuruldu.

Ve sokaklarda. İnsanlar için fabrikalar ve ev arasında geçen yaşamının belki tek nefes aldığı yer oldu sokaklar. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, öğrencilerin, çocukların yani bizim görece serbest kalabildiğimiz sokaklar ayrıca kendimize ait sorunları konuşabildiğimiz yegâne yerler oldu. Sadece konuşabildiğimiz değil örgütlenebildiğimiz dahası düşüncelerimizi eyleme dönüştürebildiğimiz yerler oldu sokaklar. Mesai saatinde işyerine daha sonra evlere hapsolduğumuzda sadece sokaklarda serbest kalabildik. Sadece sokakta sesimizi duyurabildik. Bütün büyük kavgaları, işçi eylemlerini, direnişleri sokakta gerçekleştirdik. Bütün barikatları sokakta kurduk. Gerçeği sadece sokakta söze ve eyleme dönüştürebildik. Sokakta kazandık sokakta yenildik. İnsanlarımız sokakta öldürüldü, sokakta yaşlandık, sokaklarda haykırdık. Sokak bizim, kitlelerin gözü, kulağı, aklı, yüreği oldu. Paylaşmamızın mekânları hep sokaktı. Villalarımız, tatil sitelerimiz yok ama sokaklarımız var. Ve biliyoruz ki bütün güzelliklere ancak bir sokaktan gidilebilinir.

Kaynak: (ÇağdaşHaberAjansı) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: ''SOKAK'', , Sokakta, Kahvaltı, ile, Kaldığı, yerden, devam, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı