İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 12:40 Bu haber 435 kez okundu
 
Prof. Dr. Ceyhan: Aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katı
Hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor. Bu durumda 2 bin 26 sayısını 5 ile çarpmak gerekir. Yuvarlak hesap, tahminen 10 bin kişi gibi bir sayıya ulaşırız" dedi. Ceyhan, "Saptanan ve saptanamayanlar dahil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır" ifadelerini kullandı.
- Haberi
Prof. Dr. Ceyhan: Aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpılması gerektiğini söyledi.

Hürriyet yazarı Sedat Ergin'e konuşan Ceyhan, hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Ceyhan, şöyle konuştu: “Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın test kriterlerine göre her belirtisi olana da test yapmıyoruz, en az iki belirtisi varsa veya temas artı belirtisi varsa test yapılıyor. Vakaların yüzde yirmisinin belirti verdiğini ve bunların tamamına test yaptığımızı farz etsek bile, yani Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre hareket edersek, vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor. Bu durumda 2 bin 26 sayısını 5 ile çarpmak gerekir. Yuvarlak hesap, tahminen 10 bin kişi gibi bir sayıya ulaşırız."

prof-dr-ceyhan-aktif-vaka-sayisi-saptadiklarimizin-yaklasik-10-kati-795275-1.
Fotoğraf: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

"TOPLUMDAKİ AKTİF VAKA SAYISI SAPTADIKLARIMIZIN YAKLAŞIK 10 KATIDIR"

"Yapılan araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışma gösteriyor ki, saptanan ve saptanamayanlar dahil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır" diyen Ceyhan, "Bu durumda 100 bin sayısıyla karşılaşırız. Yani ülkede o gün COVID-19 ile enfekte olmuş toplam 100 bin kişi var demektir. Bunun ancak 10 bini test yoluyla tespit edilebilmiştir. Bu diğer ülkelerde de böyledir" ifadelerini kullandı.

"HASTA SAYILARININ SALGIN BİLİMİ AÇISINDAN ANLAMI YOK"

Açıklanan hasta sayılarının salgın bilimi ve planlama açısından anlamı olmadığını kaydeden Ceyhan, "Sadece hasta yükü hakkında bilgi verir. Dünyada bilimsel olarak işe yarayan kriter vaka sayısıdır" dedi.

Kaynak: () - Birgün Gazetesi Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Prof., Dr., Ceyhan:, Aktif, vaka, sayısı, saptadıklarımızın, yaklaşık, 10, katı,
Yorumlar
Haber Yazılımı