İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 16:58 Bu haber 3264 kez okundu
 
MİB: Hiç te yüzyılın sözleşmesi değil !
- Haberi
MİB: Hiç te yüzyılın sözleşmesi değil !

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'na (MESS) bağlı 179 işyerinde 130 bin işçiyi kapsayan ve 2 Şubat 2018'de başlaması kararlaştırılan grevler, Bakanlar Kurulu tarafından 26 Ocak 2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan kararname ile "milli güvenliği bozacağı" gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmişti. Dün en fazla üyeye sahip, TÜRK-İŞ'e bağlı Türk Metal Sendikası sözleşmeyi imzaladı. Sözleşmeye tepki gösteren Metal İşçileri Birliği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama özetle şöyle :


SÖZLEŞMEYE METAL İŞÇİSİNİN BİRLİĞİ VE MÜCADELESİ DAMGA VURDU.!


MESS ile Türk Metal anlaştı.

Kapalı kapılar ardında süren görüşmelerden sonra nihayet bu sabah imzaladıkları sözleşmenin bazı ayrıntıları ortaya çıktı.
Elbette henüz tam anlamıyla net bilgilerden söz edemiyoruz. Ancak bu haliyle imzalanan sözleşme hakkında bazı değerlendirmeler yapabilecek durumdayız.


Sözleşmeye metal işçisinin genel olarak olmazsa olmaz saydığı 3 ana madde üzerinden baktığımızda:
İlk olarak sözleşme iki yıllık imzalanmıştır. 10 kuruşluk kıdem zammı vardır. Yüzde 38 ortalama ücret talep edilirken imzalanan sözleşmede bu oran yüzde 22.5 civarındadır.


Bu haliyle ortada hiç de TM yönetimi tarafından “yüzyılın sözleşmesi” türünden bir sözleşme yoktur. 

 

Ücret artışına gelirsek, ortada öyle metal işçisinin çalışma ve yaşam koşullarını esaslı bir şekilde bir parça değiştirecek bir zam bile söz konusu değildir. Yüzde 14’lük asgari ücret zammı ile birlikte enflasyon oranı dikkate alındığında alınan “refah payı” beklentinin çok çok altındadır. Kaldı ki kısa sürede de gerçek enflasyon, vergiler vb. gibi yollardan uçup gidecektir. Ortalama yüzde 38’lik zam talebi kuşa dönmüş yüzde 22’lere inmiştir.


Özellikle kıdem zammı bir yalana dönmekte, şu an metal işçisinin gerçeğinin gizlenmesine de hizmet etmektedir. Şöyle ki şu an yapılan kıyımlar ve yeni işe alımlarla kıdem ortalaması epeyce düşmüş, genç işçi ağırlığı artmıştır. Bu da haliyle ortalamalar üzerine yapılan yüzdelik hesapların ne kadar yanıltıcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca uyarmak isteriz ki, kıdem zammı özellikle kiralık işçilik vb. uygulamalarla eski işçilerin kıyımını da gündeme getirebilir ki, patron takımı buradaki kayıplarını pekala kısa sürede telafi edebilir.
 

Sözleşme taslağından sadece en başta gelen kırmızı çizgilerden olan 2 yıllık sözleşme geçmiştir. Bu da metal işçisinin mücadelesinin bir kazanımıdır.

Sözleşme bu haliyle bazı kazanımlar içermekle birlikte metal işçilerinin beklentilerini asla karşılamamaktadır. Örneğin 2015’te verilen “Bosch sözleşmesi taban olacak” sözü yenilip yutulmuştur.


Her ne kadar başından sonuna kadar metal işçisinin tabandan gelen hareketi damga vurmuş olmakla birlikte, son anda metal işçisine sorulmadan bir oldu bittiyle imzalanmıştır.


 

Hiç de “yüzyılın sözleşmesi” değildir. Zafer diye kutlanacak bir şey yoktur. Onyıllardır süren ve hep metal işçisin süründüren işbirlikçi sendikal düzene karşı hep birlikte yarattığımız büyük direnişin sayesinde bazı ezberleri bozduk, bazı kalıpları yıktık hepsi bu. Bunun sonucunda ortaya çıkan ilk sonuçlar bunlar sadece.


 

Kazanımlar olduğu kadarıyla metal işçisinin kendi özgücünün, hele hele 2015’ten bu yana MESS’e ve bu sendika ağalık şebekesine karşı mücadele eden, bedel ödeyen, işsiz kalan işçilerin sayesindedir.


Ancak yine de grev yasağına rağmen mücadele adına yapacak çok şey vardı, hala da var. Özellikle de yasaklandığı halde bu yasağı tanımayarak 2 Şubat’ta greve çıkması halinde neler kazanabileceği ortadadır!


Bunun için diyoruz ki, metal işçisi birliği, mücadelesi ve grev kararlılığıyla “yüzyılın sözleşmesi” olarak pazarlanmaya çalışılan bu sözleşmenin çok çok ötesine geçebilir.

Son olarak belirtmek isteriz ki, metal işçisi bu sözleşme süreciyle birlikte, 2015’ten bu yana sürdürdüğü mücadelede artık meydanı MESS ve sendika ağalarına bırakmadığını, onu hiç sayanlara rağmen bir güç olarak sahnede olduğunu ve hep olabileceğini göstermiştir.


Elbette metal işçisinin birliğini güçlendirmek, daha bilinçli, daha organize ve daha kararlı bir çizgide MESS ve sendika ağalarının korkularını büyütmek görevimizdir. 


Mücadelemiz daha sürüyor kuşkusuz! Bu sözleşme de henüz metal işçisi tarafından onaylanmamıştır. 
Yolun başındayız yapacak daha çok şey var. 


Patronlar sınıfını ve sendika beylik düzenini dize getireceğiz.

METAL İŞÇİLERİ BİRLİĞİ – (MİB)

 

MİB hiç bir sendikayla organik bağı olmayan, bağımsız tabandan gelen  bir hareket. 2015 yılında MİB'in sosyal medya hesapları MESS'in şikayetiyle kapatılmıştı.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör:
Etiketler: MİB:, Hiç, te, yüzyılın, sözleşmesi, değil, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı