İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kartal Belediyesi'nden Çocuklara Afet Bilinci Eğitimi
Kartal Belediyesi'nden Çocuklara Afet Bilinci Eğitimi
Yeni Gün Kutlamaları Başladı
Yeni Gün Kutlamaları Başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ekim Devrimi'nin 100. Yıldönümü Kutlanıyor
Ekim Devrimi'nin 100. Yıldönümü Kutlanıyor
Haber Detayı
07 Ekim 2017 - Cumartesi 13:14 Bu haber 1214 kez okundu
 
Kadıköy'de Alternatif Tiyatro
Sanatın değişim ve geliştirici gücüne inanarak kolektif bir dayanışmanın sonucu kurulan Kadıköy Tiyatrolar Platformu, yeni sezona 2-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak tiyatro şenliği ile başladı.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Kadıköy'de Alternatif Tiyatro

Tiyatronun sorunlarını birlikte çözmek ve daha fazla insan ile buluşmak amacıyla 69 tiyatro topluluğundan oluşan, Kadıköy Tiyatrolar Platformu, tiyotroyu toplumun tüm kesimlerine ulaştırmayı hedefliyor. Platformun kurucularından Tunç Tatoğlu, 2 yıl önce 25 toplulukla başladıkları platformun şu an 69 bileşini olduğunu belirterek, “Özel tiyatroların kurduğu bir platformdur ve bu oluşumun dünyada çok fazla örneği yok. Birincisini yaptığımız tiyatro şenliğinin yanında, geçen sene ‘Komşum Tiyatro’ adında bir projemizi hayata geçirdik. Bu proje ile mahallelere tiyatroyu götürdük. Sahnelerimizi 8 mahalleye bölerek, haftanın 2 günü tiyatro gösterileri yaptık” dedi.

Sansüre karşı özgür tiyatro

Tiyatro ve tiyatro yapan sanatçılara baskılar uygulandığını belirten Tatoğlu, sahnelenen oyunların bir çoğunda sansürle karşılaştıklarını söyledi. İktidar eksenli bu tür müdahalelere karşı platformun ortaklaşarak tepki gösterdiğini belirten Tatoğlu, “Bağımsız, birbirimizle dayanışarak, herhangi bir çıkar gözetmeden tiyatro için ve Kadıköy’de kültür sanat yaşam atmosferini bir miktar da olsa değiştirebilmek için iş birliği yapıyoruz” dedi.

12 ay tiyatro olsun

Tiyatro oyuncusu ve performans sanatçısı Esin Aslan ise, şenliğin ileriki süreçte de uluslararası alana taşımayı düşündüklerini söyleyerek, “Platform ve oyunlarla İstanbul halkına ‘biz buradayız, yerimiz burada’ diyebilmek, her ne olursa olsun özel tiyatrolar olarak ayakta kalabilmek için bir dayanışma içerisindeyiz. Umarız 12 ayımız tiyatro şenlikleri ile geçer” dedi.

 

 

 

 

alevinet

Kaynak: (D) - Diğer Editör:
Etiketler: Kadıköy'de, Alternatif, Tiyatro,
Yorumlar
Haber Yazılımı