İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 10:14 Bu haber 7249 kez okundu
 
Fırın işçileri, örgütlenmeye İzmir’den başladı
İzmir Karşıyaka’da fırın işçileri, Fırın İşçileri Dayanışma Derneği kurdu. Sendikanın giremediği fırınlar için bu örgütlenme bir ilk. İzmir Karşıyaka Belediye Başkanının desteğiyle, 300 işçi ile başlayan örgütlenme tüm Türkiye’de ses getirdi.
Ekonomi- Politik Haberi
Fırın işçileri, örgütlenmeye  İzmir’den başladı

FIRINCILARIN İLK ÖRGÜTÜ

 

İzmir Fırın İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Deniz, 22 Şubat’ta açılışı yapılan derneğin amacını Aydınlık’a anlattı. Deniz, “Derneğimizi fırın işçilerinin sorunlarına yardımcı olabilmek adına kurulan ilk mücadele örgütüdür. Türkiye’de fırın işçilerini temsil eden herhangi bir örgüt veya sendika yok biz bu boşluğu fark ettik ve derneğimizi kurduk” dedi.


Deniz fırın işçilerinin sorunlarını şöyle anlattı: “Fırın işçisi yılın 365 günü çalışıyor. Ne hafta tatili, ne resmi tatil, ne bayram tatili, ne de yıllık izin var. Fazla mesai ücreti de yok. Ağır koşullarda günde 10-12 saat çalışan işçiler, bir gün hasta olup işe gitmeseler haftalıklarından kesiliyor. Yorgunluktan işyerinde uyuklayanlar oluyor. Hergün çalışmak zorundasın, ailene çocuklarına zaman ayıramıyor tatile gidemiyorsun. Biz insan üstü gayretle evimize ekmek parası götürüyoruz.”
Yaklaşık 3 bin lira aylık ücret aldıklarını belirten Deniz, sigortalarının asgari ücret üzerinden ödendiğini söyledi. İşçiler, asgari geçim indirimi de almıyor. Bunun yanı sıra sektörde çok fazla yabancı işçi çalıştırıldığına da dikkat çeken Deniz, “İşveren Suriyeli, Afgan ve Özbek işçileri tercih ediyor. Bunların ne eğitimden ne de kaliteden haberi var. Yerli işçinin maliyeti yabancı işçiye göre yüksek geldiğinden işveren de yabancı işçi çalıştırıyor” diye konuştu.

 

İŞKUR FIRIN İŞÇİSİNİ TANIMIYOR

 

İşkur’da da fırın işçileri statüsünde iş olmadığını ifade eden Deniz, şöyle devam etti: “Fırın işçileri İşkur’a gittiklerinde onlara göre iş bulunamıyor. Fırın işçisi diye bölüm yok. Bunun için derneğimiz kaliteli üretim yapabilmek adına fırın işçileri yetiştirme kursları açmayı planlıyor. Çalışan fırın işçilerinde ustalık ve kalfalık belgesi yok. Bu kurslarda usta ve kalfalar yetiştireceğiz.”
Türkiye genelinde örgütlenme için adım attıklarını da belirten Deniz, şöyle konuştu: “100 yıldır fırın işçilerine sahip çıkan olmamış. İzmir’de 8 bin fırın işçisi var. Derneğimize 300 kişi üye oldu. Bize en büyük desteği veren Karşıyaka Belediye Başkanı Mutlu Akpınar oldu. Bizim teşviklerimizle Türkiye çapında Gaziantep, Zonguldak, Samsun, İstanbul ve birkaç ilimiz de dernek açma faaliyetlerine girdi.”

 

İZMİR-AYDINLIK/NURCAN CANDAN /

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fırın, işçileri,, örgütlenmeye, , İzmir’den, başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı