İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 10:02 Bu haber 3424 kez okundu
 
Bizans tarihinin babası, Prof. Dr. Semavi Eyice yaşamını yitirdi
Sanat tarihinin önemli isimlerinden Semavi Eyice, gece saatlerinde hayatını kaybetti. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Eyice, bir süredir Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Bizans tarihinin babası, Prof. Dr. Semavi Eyice yaşamını yitirdi

İstanbul, Osmanlı ve Bizans tarihi uzmanı olan ve 2011 yılında "sanat tarihi" dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen Prof. Dr. Eyice 96 yaşında yaşamını yitirdi. Semavi Eyice, organ yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumarken Cumhurbaşkanı Erdoğan da sanat ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice'nin vefatının ardından Twitter hesabından mesaj yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanat tarihi alanında ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Prof. Dr. Semavi Eyice Hocamızın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Kıymetli Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve akademi dünyasına başsağlığı diliyorum" dedi.

Bu elim olay sonrası ünlü sanat tarihçisini tanımayan vatandaşlar "Semavi Eyice kimdir?" sorusuna yanıt aramaya başladı.

 

SEMAVİ EYİCE KİMDİR?

 

Türk sanat ve kültür tarihçisi. Araştırmalarını özellikle Bizans sanatı konusunda yoğunlaştırmıştır.

3 Ocak 1924'te İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Kadıköy Saint-Louis ve Saint-Joseph Fransız 'okullarında tamamladıktan sonra 1943'te Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl arkeoloji ve sanat tarihi okumak üzere Almanya'ya gitti. 1944'te Viyana ve  Berlin Universitesi'nde öğrenim gördü. 1945'te yurda dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yüksek öğrenimini sürdürdü ve 1948'de mezun oldu. Aynı yıl Sanat Tarihi Kürsüsü'nde asistanlığa atandı ve 1952'ye değin bu görevi sürdürdü.

Asistanlığı süresince, Profesör E.Diez, Profesör P.Schweinfurth ve Profesör K.Erdmann'm Almanca, Profesör A.Gabriel'in Fransızca verdiği ders ve konferansları Türkçe'ye çevirdi. 1950-1953 arasında Profesör A.M.Mansel başkanlığında Side'de yapılan arkeolojik kazılara katıldı. 1952'de Side'deki Bizans yapıları üzerine hazırladığı tezle doktor, 1955'te İstanbul' daki son dönem Bizans yapılarım konu edinen teziyle de doçent oldu. 1958-1959'da Humboldt bursu ile Münih Üniversitesi'nde çalıştı. 1964'te ilk Osmanlı Devrinin Dinî- İçtimaî Bir Müessesesi: Zaviyeler başlıklı tezi ile profesörlüğe yükseltildi ve bir yıl önce kurulmuş olan Bizans Sanatı Tarihi Kürsüsü'nün başkanlığına getirildi.

 

Türkiye ve  Balkan ülkelerinde araştırmalar yaptı. Bedestenler konusuna ilk kez eğilen sanat tarihçisi oldu.1972-1974 arasında Hacettepe Üniversitesi'nde,  Bochum Üniversitesi'nde, 1976'da Paris'te Sorbonne Üniversitesi ve College de France'ta,1983'te yine Paris'te Ecole de Hautes Etu-des'de ders verdi.

Yurt içinde ve yurt dışında verdiği pek çok konferanstan başka uluslararası kongre ve toplantılara bildirilerle katıldı. Ayrıca 1958'den, 1982'ye değin Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu üyeliği yaptı. 1983'te yeni kurulan Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları İstanbul Bölge Kurulu üyeliğine atandı ve kurul başkanı seçildi. 1982'de Yüksek Öğrenim Yasası'yla Bizans Sanatı Tarihi Kürsüsü'nün kaldırılmasından sonra Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü başkanlığına atandı.

1957'de Türk Tıp Tarihi Enstitüsü, 1968'de Alman Arkeoloji Enstitüleri ve Türk Tarih Kurumu, 1974'te de Belçika Kraliyet Akademisi üyeliklerine seçildi.

Semavi Eyice Türkiye'de Bizans sanatını bilimsel bir bakışla ele alan ilk bilim insanı olmuştur. Türk sanatı üstüne de incelemeler yapmış ve makaleler yazmıştır. Ayrıca Türkiye'ye gelmiş Avrupalı sanatçı ve gezginleri konu edinen yayınlar da yapmıştır. Sanat tarihi konusunda, 4QQ'e yaklaşan yayını vardır.

Yurt içinde ve dışında konferanslar verip, kongre ve toplantılarda bildiriler sundu. İlk yazısının yayınlandığı 1946 yılından günümüze gelinceye kadar, Türkçe ve yabancı dillerde olmak üzere 15 kitap, 500'den fazla bilimsel makale ve araştırması basıldı.

 

 Eyice, Anıtlar Kurulu’nda görev yapması dolayısıyla birçok tarihî yapının yok olmaktan kurtarmıştı. 1997 yılında Taksim 'de camiye onay vermemesinin ardından da dönemin Kültür Bakanı İsmail Kahraman tarafından görevinden alınmıştı. İsmail Kahraman halen TBMM Başkanlığı görevini yürütmekte. 

 

YAPITLAR 

İstanbul, Petit gu.ide a travers les monuments byzantins et turcs, 1955, ("İstanbul, Bizans ve Türk Anıtları Üstüne Küçük Rehber"); Son Devir Bizans Mimarisi, 1963; Küçük Amasra Tarihi ve Eski. Eserleri Kılavuzu, 1965; Galata ve Kulesi, Galaca and its Tower, 1969; Malazgirt Savaşını Kaybeden IV.Romanos Dioge-nes, 1971; Karadağ (Binbirkilise) ve Karaman Çevresinde Arkeolojik incelemeler, 1971; Ankara'nın Eski Bir Resmi, 1972; Bizans Devrinde Boğaziçi, 1976; Türkiye'de Bizans Sanatı, 1982; Ayasofya I, 1983.

 

Eserleri

İstanbul Minareleri

Son Devir Bizans Mimarisi

Galata ve Kulesi

Bizans Devrinde Boğaziçi

Eski İstanbul'dan Notlar

Tarih Boyunca İstanbul

Atatürk ve Pietro Canonica

Bursa

Fotoğraflarla Fatih Anıtları (M.Tunay-B.Tanman'la)

Istanbul Petit Guide

İstanbul: City of Domes

Karadağ ve Karaman Çevresinde Arkeolojik İncelemeler

Semavi Eyice Armağanı:İstanbul Yazıları.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bizans, tarihinin, babası,, Prof., Dr., Semavi, Eyice, yaşamını, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı