İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Pendik'te facia! Oğlunu kurtarmak için...
Pendik'te facia! Oğlunu kurtarmak için...
Seyit Yalçın Toprağa Verildi
Seyit Yalçın Toprağa Verildi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Geçmiş olsun #ErenErdem
Geçmiş olsun #ErenErdem
Ataşehir'de onbinler Cumhuriyet için yürüdü
Ataşehir'de onbinler Cumhuriyet için yürüdü
Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 15:11 Bu haber 2994 kez okundu
 
Belediye - Sendika anlaştı. Maltepe'de temizlik başladı.
Maltepe Belediyesi ve DISK e bagli Anadolu 2. Nolu Genel-İş Sendikasına bağlı temizlik işçileri arasında anlaşma sağlandı İşçilerin talep ettiği 40 saatlik çalışma kabul edilirken, Maaşlar'a 310 Lira eklenmesi kabul edildi İşten atılan 4 işçinin geri alınması kabul edilirken belediye'yi mahkemeye veren diğer işci işe alınmadı
- Haberi
Belediye - Sendika anlaştı. Maltepe'de temizlik başladı.

Maltepe Belediyesi Temizlik işçilerinin direnişi tarafların anlaşması ve üzerinde anlaşmaya varılan maddelerin tutanakla imza altına alınmasi sonucu sona erdi. Saat 04.00 da işbaşı yapan işçiler Maltepe de sokak ve caddelerde yığılmış olan çöpleri toplamaya başladılar....

DİSK GENEL-İŞ SENDİKASINDAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE ;

İmzalanan protokol kapsamında;

- İşten çıkarılan Alkan Okuducu, Serkan Bal, Ali Sönmez ve Gürsel Kahriman tüm haklarıyla işe iade edilmiş, iş başı yaptırılmıştır.

- Toplu İş Sözleşmesinin tüm idari maddelerinin uygulanmasının başlatılması karara bağlanmış ve yürürlüğe girmiştir.  

- 1 Ekim 2019’dan itibaren geçerli olmak koşuluyla sendika üyelerine aylık  net 310 TL seyyanen zam uygulanacaktır.

- 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tüm birimlerde haftalık çalışma süresi 40 saate düşürülecektir ve hafta tatili iki güne çıkarılacaktır.

Maltepe Belediyesi’nde hakları için direniş ateşi yakan 800 üyemiz kararlı ve onurlu mücadelesiyle, sadece kendi iş yerlerinde değil, Soma’da, Üsküdar’da, Ataşehir’de, Aliağa’da, Aydın’da, Cargill’de, Eskişehir’de, Tüvtürk’te ve sayamadığımız Türkiye’nin dört bir yanında süren emekçilerin hak arama mücadelelerine de katkıda bulunmuştur. Maltepe Belediyesi’nde süren direniş ve gösterilen sınıf dayanışması ile işçi sınıfının mücadelesi daha görünür hale gelmiştir. Maltepe Belediyesi işçileri bir kez daha göstermiştir ki; örgütlenip, birleşince kazanılamayacak mücadele yoktur.

9 gün boyunca Maltepe Belediyesi’nde sürdürülen ve kazanımla sonuçlanan bu direniş kocaman bir gerçeği daha 7’den 77’ye hepimize göstermiştir. Bu gerçek ise şudur; temizlik işçisi çalışmazsa, sokaklar çöp dolar, sağlık sorunları baş gösterir, yol bakım işçisi çalışmazsa; yollar bozulur, kaldırımlar yapılmaz. Unutulmamalıdır ki bu hayatı yaşanılır kılan emekçilerin nasırlı elleridir, bir kurumu ayakta tutan o kurumun emekçileridir. Refah içinde yaşamayı en çok bu ülkenin emekçileri hakketmektedir.

Bir kere daha tekrarlıyoruz ve altını çiziyoruz; biz sadece hakkımız olanı istedik,  hiçbir zaman Maltepe halkını mağdur etmeyi ya da cezalandırmayı aklımızın ucundan bile geçirmedik. Maltepe halkının biz direnen işçilerle empati yaptığından ve kendileri gibi emekçi olan Maltepe Belediyesi işçilerinin haklı mücadelesini anladıklarından eminiz.

Bizimle aynı kaderi paylaşan ve mücadele birliği yaptığımız Üsküdar ve Ataşehir’de işten atılan emekçi yol arkadaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, haklı taleplerinin bir an önce karşılanmasını ve işten çıkarılan işçilerin bir an önce geri alınmasını istiyoruz.

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Belediye, -, Sendika, anlaştı., Maltepe'de, temizlik, başladı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı