İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 16:49 Bu haber 1122 kez okundu
 
15 Temmuz bağışlarının akıbeti sır oldu
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz Şehit Yakınları ile Gaziler Vakfı'na ‘şehit yakınları ve gaziler’ için toplanan 338 milyon liranın nerede olduğunu sordu. Vakıf yöneticileri de bu paranın sadece 14,9 milyon lirasının dağıtıldığını söyledi.
- Haberi
15 Temmuz bağışlarının akıbeti sır oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz ‘Şehit Yakınları ile Gaziler Vakfı’nı ziyaret ederek, vakıf görevlilerine ‘şehit yakınları ve gaziler’ için toplanan 338 milyon liranın nerede olduğunu sordu. Vakıf yöneticileri de Emir’e bu paranın sadece 14,9 milyon lirasının dağıtıldığını açıkladı.

CHP’li Emir ise "Bizim zorlamamızla aradan dört yıl geçtikten sonra para dağıtılmaya başlandı ancak, bu da faiz gelirinin yarısı bile değil. Halen, 300 milyon liranın üzerinde para, dağıtılmayı bekliyor" dedi.

15 Temmuz’un ardından 251 ş’ehit yakını ile 2 bin 734 gazi için’ yardım kampanyası başlatılmış 2016 yılı sonunda 309 milyon lira para toplanmıştı. Resmi Gazete'de 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan kararla Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı kuruldu. Uzun bir süre Hazine hesabında tutulan ve nemalarıyla birlikte 338 milyon liraya ulaşan para, bu yılın başında vakıf hesabına aktarıldı.

ANKA’da yer alan habere göre, CHP’li Emir, daha önce adresine gittiğinde kapalı olan vakfı bu sefer açık buldu. Vakıf yöneticileriyle görüşen Emir, 338 milyon liranın akıbetini surdu. Vakıf görevlilerine "Nihayet sizi burada muhatap bulmuş olmak bizim için mutluluk verici oldu. Ancak, bugüne kadar paraların dağıtılmamış olması, nemalandırılmasına rağmen faiz gelirlerinin yarısının bile verilmemiş olması büyük bir sıkıntı ve bu sizin dışınızda gerçekleşen bir sorun" diyen Emir, meselenin siyasallaştırılmadan paranın asıl sahiplerine ulaşması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: () - Birgün Gazetesi Editör: Fevzi Işık
Etiketler: 15, Temmuz, bağışlarının, akıbeti, sır, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı